BDO Podatki i Rachunkowość nr 12 (26) Grudzień 2009

A   A   A

Wydatki na internet – rozliczane w kosztach firmy, czy jako ulga podatkowa?

(Autor: Marianna Grzesikiewicz, Źródło: Podatki dochodowe w praktyce)

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu, możesz skorzystać zarówno z możliwości zaliczenia wydatków na internet do kosztów uzyskania przychodów (jeśli wykorzystujesz internet do wykonywania działalności), jak i odliczenia wydatków na ten cel od dochodu (ustalonego jako nadwyżka przychodów nad kosztami jego uzyskania).

 

Pamiętaj jednak, że jeżeli kwotę tę rozliczyłeś w ramach kosztów uzyskania przychodów, to nie możesz już odliczyć jej od dochodu.

 

Który sposób rozliczania takich wydatków jest dla Ciebie korzystniejszy? Zwróć uwagę, że do kosztów uzyskania przychodów możesz zaliczyć wydatki w pełnej wysokości. Natomiast w przypadku odliczenia od dochodu możesz odliczyć jedynie kwotę w ramach limitu 760 zł (liczonej w skali roku).

Zatem jeżeli kwota roczna wydatków ponoszonych na internet jest niższa niż 760 zł (ok. 63 zł miesięcznie), to warto takie wydatki rozliczyć w ramach odliczenia od dochodu, a nie jako koszt uzyskania przychodów. Dlaczego?

 

Po pierwsze dlatego, iż w przypadku, gdy w mieszkaniu (domu), w którym prowadzisz działalność, mieszka także Twoja rodzina, możesz narazić się na próbę zakwestionowania przez organy podatkowe (w całości lub w części) zaliczenia wydatków na internet do kosztów uzyskania przychodów, jako wydatków służących celom osobistym podatnika lub jego rodziny.

 

Po drugie dlatego, że jeśli w mieszkaniu (domu) z jednego łącza internetowego korzystają inni członkowie (np. mąż i żona), każde z nich ma prawo do odliczenia od własnego dochodu kwoty 760 zł (a zatem np. małżonkowie razem mogą odliczyć nawet kwotę 1.520 zł, oczywiście jeżeli w danym roku faktycznie ponieśli takie wydatki z tytułu użytkowania internetu, gdyż co prawda każdemu z nich przysługuje odrębny limit, jednak w zeznaniu rocznym mogą odliczyć tylko faktycznie poniesione wydatki na internet).

 

Oczywiście należy pamiętać o tym, że w przypadku korzystania z jednego łącza internetowego przez kilka osób w danym mieszkaniu (domu), każda z nich musi spełniać warunki niezbędne do skorzystania z tej ulgi. A zatem:

  • dane każdej osoby chcącej skorzystać z ulgi muszą figurować na fakturze, jako odbiorcy usług dostępu do internetu,
  • umowa o dostęp do internetu musi być zawarta z tymi wszystkimi podatnikami i
  • osoby te muszą także umieć udokumentować uiszczenie wydatku za internet.


Marianna Grzesikiewicz

specjalista ds. podatkowych


<< powrót

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY