BDO Podatki i Rachunkowość nr 8 (22) Sierpień 2009

A   A   A

Diety dla kierowców

(Źródło: Płace w firmie)

Czy w przypadku zatrudniania pracowników będących kierowcami wypłacane im diety za odbywane podróże korzystają ze zwolnienia?

 

Stanowisko organów podatkowych

 

Dotąd organy podatkowe zgodnie twierdziły, że pracownicy zatrudnieni w charakterze kierowców mogą otrzymywać diety z tytułu podróży służbowych. Diety te oczywiście korzystały w takiej sytuacji ze zwolnienia od podatku. Uznano bowiem, że odmawianie takim pracownikom prawa do zwolnienia od podatku należności z tytułu podróży służbowych z tego powodu, że są kierowcami byłoby przejawem nierównego traktowania w porównaniu z innymi pracownikami.

 

Interpretacja SN

 

Niestety, odmienne stanowisko w tej kwestii wyraził Sąd Najwyższy. Zdaniem Sądu: kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 kp (uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 19 listopada 2008 r., sygn. akt II PZP 11/08).

 

Stanowisko to dotyczy co prawda kierowców transportu drogowego, jednak nie ma powodów przypuszczać, że pogląd wyrażony przez SN nie będzie rozszerzany na innych kierowców, niż wymienieni w tej uchwale.

 

Uwaga!

Wszystko wskazuje na to, że treść przytoczonej uchwały wpłynie na zmianę korzystnego dotychczas stanowiska organów podatkowych.

 

Podstawa prawna: Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 19 listopada 2008 r. (sygn. akt II PZP 11/08).

 


Sławomir Liżewski

specjalista w zakresie wynagrodzeń
<< powrót

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY