BDO Podatki i Rachunkowość nr 7 (21) Lipiec 2009

A   A   A

Wydatki związane z tworzeniem stron internetowych

(Autor: Tomasz Krywan, Źródło: Przegląd Podatkowy)

 

Spółka będąca moim klientem zleciła utworzenie firmowej strony internetowej. Czy wydatki związane z utworzeniem strony internetowej należy amortyzować, czy też mogą być one zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?

 

Wartości niematerialne i prawne wymienione są w przepisach art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). Przepisy te nie wymieniają jednak stron internetowych. Oznacza to, że strony internetowe nie są wartościami niematerialnymi i prawnymi, a w konsekwencji nie podlegają amortyzacji. Zatem wydatki na tworzenie stron internetowych stanowią koszty uzyskania przychodów bezpośrednio.

 

Powyższe wnioski potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu można wymienić postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście z 9.03.2005 r. (II-2/423/3/04/MB) lub postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z 19.12.2005 r. (PB415-17/05). W drugim z powyższych postanowień (wydanym na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz mającym odpowiednie zastosowanie również na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) czytamy, że „amortyzacji podatkowej podlegają tylko te składniki majątku, które zostały wymienione w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych w art. 22b ust. 1 i ust. 2. Prawo do strony internetowej nie jest wartością niematerialną i prawną w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, a zatem nie podlega amortyzacji. W świetle powyższego wydatki na opracowanie strony internetowej podatnik powinien zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia".

 

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 oraz art. 16b ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.); art. 22 ust. 1 oraz art. 22b ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).Tomasz Krywan

Autor jest doradcą podatkowym.


<< powrót

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY