BDO Podatki i Rachunkowość nr 5 (19) Maj 2009

A   A   A

Pracownica prowadząca działalność gospodarczą na urlopie wychowawczym

(Źródło: Ubezpieczenia Społeczne w praktyce)

 

Osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jej wynagrodzenie jest równe co najmniej minimalnemu, z tytułu prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

 

Sytuacja ulega zmianie, gdy osoba ta urodzi dziecko i z umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, a następnie z umowy o pracę przejdzie na urlop wychowawczy.

Zarówno osoba pobierająca zasiłek macierzyński, jak i osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń. Gdy więc w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym osoba ta prowadzi działalność gospodarczą, to w tym okresie nie podlega ubezpieczeniom z zasiłku i urlopu, a do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego powinna się zgłosić z racji prowadzenia działalności. Z racji działalności może również przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

 

Przykład

Pracownica jest na etacie i z tego tytułu pobierała zasiłek macierzyński, dodatkowo jest wspólnikiem spółki i z tego tytułu w tym czasie podlegała ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu. Teraz wybiera się na urlop wychowawczy. Czy z tytułu działalności będzie podlegać znowu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Jeżeli w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym osoba ta prowadzi działalność gospodarczą, to w tym okresie nie podlega ubezpieczeniom z zasiłku i urlopu, a do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego powinna się zgłosić z racji prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Podstawa prawna: art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

 


Adam Polkowski

Specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych.


<< powrót

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY