BDO Podatki i Rachunkowość nr 4 (18) Kwiecień 2009

A   A   A

Jak poinformować ZUS o zmianie dowodu?

(Źródło: Ubezpieczenia Społeczne w praktyce)

 

O zmianie serii i numeru dowodu osobistego pracownika płatnik musi informować ZUS tylko wówczas, gdy dane te były wykazane w zgłoszeniu tej osoby do ubezpieczeń, tj. w druku ZUS ZUA. Wynika to z tego, że w zgłoszeniach do ubezpieczeń powinny być podawane numery NIP i PESEL, a seria i numer dowodu osobistego albo paszportu tylko wówczas, gdy pracownikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich.

 

Seria oraz numer dowodu osobistego należą do danych identyfikacyjnych, w związku z czym informacja o ich zmianie powinna być przekazana do organu rentowego za pomocą formularza ZUS ZIUA. I tak:

  • w bloku I, polu 01 płatnik wpisuje cyfrę 1,
  • w bloku II - swoje dane identyfikacyjne (podane w zgłoszeniu płatnika),
  • w bloku III - dotychczasowe dane ubezpieczonego,
  • w bloku IV - dane aktualne.

 

Nie wiemy, z jakiego powodu pracownica wymieniła dowód osobisty. Jeżeli przyczyną było zamążpójście lub rozwód, to pracodawca będzie musiał jeszcze poinformować ZUS o zmianie nazwiska i ewentualnie adresu. Pierwszą informację przekazuje również za pomocą druku ZUS ZIUA, natomiast do zmiany adresu powinien skorzystać z formularza ZUS ZUA, składanego w trybie zmiany, co oznacza, że w bloku I polu 03 należy wpisać cyfrę 1 (zgłoszenie zmiany) a dalej aktualne dane.

 

O wspomnianych zmianach ZUS powinien być powiadomiony w ciągu 7 dni od ich zaistnienia, czyli uzyskania stosownej informacji od pracownicy.

 

Podstawa prawna:

  • art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (Dz.U. nr 112, poz. 717).


Bogdan Majkowski
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych 


<< powrót

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY