BDO Podatki i Rachunkowość nr 3 (17) Marzec 2009

A   A   A

Paragon za przejazd autostradą

(Źródło: Aktualności Księgowe)

 

Pracownicy naszej spółki w czasie delegacji korzystają z przejazdu płatnymi autostradami. Czy paragon za ten przejazd może stanowić podstawę do ujęcia kosztów w księgach rachunkowych oraz czy na podstawie paragonu możemy odliczyć VAT?

 

Paragon za przejazd autostradą spełnia warunki do uznania go za dowód księgowy, jednak niezbędne jest uzupełnienie go o dane wyszczególnione w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości (uor). Konieczne więc będzie umieszczenie na paragonie danych nabywcy oraz podanie opisu operacji gospodarczej, czyli określenie, w jakim celu została dokonana opłata. Uzupełnienia paragonu o te informacje możesz dokonać bezpośrednio na odwrocie paragonu lub na odrębnym dowodzie wewnętrznym.

 

Co do możliwości odliczenia VAT, to na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu zakupu tych towarów i usług.

Jeśli więc w par. 20 przytoczonego rozporządzenia za fakturę uznaje się również dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu usługi przejazdu autostradą.

 

Ewidencja księgowa opłaty za przejazd autostradą potwierdzona paragonem:

  • Wn konto 400 „Koszty według rodzajów", w analityce „Podatki i opłaty",
  • Wn konto 222 „VAT naliczony i jego rozliczenie",
  • Ma konto 223 „Rozrachunki z pracownikami", w analityce konto imienne pracownika.

Podstawa prawna:

  • par. 20 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.,
  • art. 21 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.,
  • art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - tekst jednolity: Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.

<< powrót

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY